
Hej, det är Jenny och Majsan på Södertälje Katthem.
Jag heter Majsan. Jag bor på Södertälje Katthem tillsammans med min bästis Jenny. Vi har många andra kompisar här på katthemmet också. En av dem fick ett nytt hem för några dagar sedan. Hon heter Berta och är jättesnäll.
Innan hon flyttade sa hon till oss att vi skulle tala med en tjej som heter blogghjälpen som hade hjälpt henne att blogga. Hon tyckte att vi skulle fråga henne om inte hon kunde hjälpa oss att blogga, så kanske vi också kunde få ett nytt hem lite snabbare.
Det tyckte vi var en bra idé så vi frågade och nu ska vi bli bloggkatter ett tag. Berta var ju en väldigt van bloggare men hon sa att vi lär oss snart. Det vet jag ju inte om vi gör, men vi ska i alla fall försöka.
För att det inte ska bli så rörigt så har vi beslutat att vi först ska presentera oss, en och en. Eftersom jag är äldst så fick jag börja. Det känns jättepirrigt, men det ska nog gå bra med lite hjälp.
Jag kom till katthemmet för många, många år sedan. I kattvärlden håller vi inte så noga reda på siffror, men jag vet att det är länge sen jag bodde på katthemmet första gången. Jag skriver första gången, för jag har alltså bott här en gång tidigare. Hur det kom sig att jag kom hit ska jag berätta om en annan dag, men först ska min bästa kompis Jenny presentera sig lite i morgon.
Majsan